Založ si blog

mccarthy | cesta

Postapokalyptický príbeh o putovaní otca a syna, ktorí možno ani nie sú príbuzní. Správa o živote na ceste, ktorá už nie je prostriedkom, a už vôbec nie cieľom. McCarthyho Cesta vedie práve tam, kam by nikto z nás z vlastnej vôle nevstúpil. Ale čo ak už naša vôľa ničomu nevládne…?

Putujú vo dvojici tlačiac celý svoj majetok v nákupnom vozíku a v batohoch. Sú bez mena, akoby vôbec nešlo o nich samotných. Obaja sa pohybujú v neurčitej budúcnosti, kde sú vlastne metaforou ľudského pokolenia. Žiadna perspektíva, žiadne vyhliadky na lepší život. Na akýkoľvek život.

Osamelosť hrdinov sa v kombinácii s prorockým tušením fyzického konca a naozaj depresívne a hrôzostrašne vykresleným zničeným svetom stáva priestorom, z ktorého niet úniku. Temnota už nie je atribútom, ale dokonalou substanciou, ktorá jediná tvorí celé Univerzum.

Ich svet nie je svetom odcudzenia, lebo už nie je čomu a komu sa odcudziť. Zostal len zvierací inštinkt strachu a hrôzy zo smrti v úplnej osamelosti. Postavy bez mena a bez budúcnosti, len s hmlistou spomienkou na minulosť. A prítomnosť je najdesivejšia práve vo chvíľach, keď cez bezútešnú hmlu prevaľujúcu sa vyľudnenou krajinou presvitá otázka syna, či mu bude otec čítať rozprávku a či bude smutný, keď raz umrie.

Existuje však aj iný svet – jeho minulosť prežívajúca v snoch a spomienkach oboch postáv. Údesnosť faktu, že život, ako ho poznáme, sa objavuje len v obrazoch vyplavovaných podvedomím ich zdevastovanej psychiky, tvorí kontrapunkt k sivému mŕtvemu priestoru, v ktorom zavíja už len smrť.

Formálnu rovinu temného príbehu asi najlepšie ilustruje úsečnosť dialógov, úderné krátke vety bez úvodzoviek, ktoré od zvyšku textu nie sú oddelené. Tam, kde nebo splýva so zemou v sivej beztvarej hmote bez života, na to nie je dôvod. Nakoniec aj útle rozhovory medzi mužom a chlapcom postupne ustupujú. Už nie je čo povedať.

Na pozadí všetkého vyššie napísaného sa priam natíska otázka, kde je boh. Keď odtiaľ z nejakého dôvodu odišiel, alebo vôbec neexistuje, je všetko jasné. Presne to si myslia aj obe postavy, ktoré bez reptania rešpektujú to, že boh nie je – s tým, že oni sú jeho proroci. Toto paradoxné konštatovanie presne ilustruje postavenie života vo svete, v ktorom sa život postavil proti sebe samému. A kto iný by mohol byť presvedčivejším prorokom nastupujúcej ničoty, ako posledné dve ľudské bytosti?

Krásu, lásku a nádej registrujeme len ako to, čo chýba k celistvému zobrazeniu krajiny. Kedysi v stredoveku bola existencia kresťanského Boha dokazovaná tak, že bolo vymenúvané všetko, čím nie je. V McCarthyho Ceste sa ku všetkému pozitívnemu dostávame len prostredníctvom uvedomenia si skutočnosti, že všetko pozitívne a pekné v príbehu jednoducho absentuje.

Strach, beznádej, hlad, smrť, mrazivosť všade naokolo – McCarthyho opisy definitívneho konca na sto spôsobov sú zakaždým silné, desivé a neošúchané. Prakticky bezkonfliktný monotematický román s minimom postáv a tuctovou zápletkou tak možno čítať aj ako filozofický text: čo sa v skutočnosti skrýva za frázami „dobro existuje“, „zmysel života“ „život a boh sú veční“ v kontexte apokalyptickej reality príbehu.

Inou interpretačnou líniou by mohol byť odkaz na moderného človeka Západu, ktorému sa v priebehu ostatných dvoch storočí podarilo zúžiť svoj existenčný záujem na ukojenie hladu a smädu a zabezpečenie tepla. Všetko ostatné sa javí byť len nepodstatným pozlátkom, ktoré v konečnom dôsledku aj tak slúži len na uspokojenie biologických potrieb. Ak je to tak, je trest anihilácie adekvátny? A nemala by byť v tom prípade Cesta oslavnou ódou na spravodlivú eschatológiu permanentne hlásanú v celých dejinách ľudstva?

Kľúčovou sa napriek všetkému zdá byť postava dieťaťa – práve ono je nositeľom nádeje už svojou existenciou. Nie je to však znova len zvierací pud, ktorý núti otca, aby zachoval a ochránil ľudské pokolenie bez ohľadu na všetko ostatné?

Aký dôležitý je človek pre chod Univerza?

Je človek to najlepšie, čo mohlo Život postretnúť?

actores | totálny nezmysel

25.10.2016

Aj v tejto divadelnej sezóne pokračuje Mestské divadlo Actores v naštudovávaní celosvetovo úspešných hier. Dni v daždi, 39 stupňov, Stanica ZOO i najnovšia komédia Totálny nezmysel už druhý viac »

RR 03 | o kraj (a) ine

09.12.2015

Putovať krajinou znamená vždy zároveň mať pokope telo a myšlienky, hmotu a ducha. Ak je to naozaj, byť tu a teraz je autentickou odpoveďou na prehlbujúcu sa rozpoltenosť moderného človeka. viac »

actores | stanica zoo

23.11.2015

Minulotýždňová druhá premiéra hry Stanica ZOO Mestského divadla Actores priniesla na rožňavské javisko tému až neuveriteľne starú a zároveň neustále aktuálnu. Heroínové peklo detí viac »

Saudi Arabia Writer Killed

Saudská Arábia odmietla vydať Turecku podozrivých v prípade vraždy Chášakdžího

09.12.2018 19:59

O extradíciu sa snažil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

rušeň, vlak, zssk

Ľuďom dochádza s vlakmi trpezlivosť

09.12.2018 18:00

Do svojho cieľa často prichádzajú neskoro. Nestíhajú prípoje ani dohodnuté stretnutia.

Syria, aleppo, chemický útok

OSN obnoví dodávky humanitárnej pomoci do Sýrie

09.12.2018 17:45

Je to prvá cezhraničná zásielka humanitárnej pomoci, odkedy sýrska vláda znovu získala kontrolu nad hlavným hraničným priechodom Nasíb.

donald trump

Donald Trump nesmie zasahovať do francúzskej politiky, bráni sa francúzska vláda

09.12.2018 16:02

Trump uverejnil na Twitteri správy o protivládnych protestoch vo Francúzsku a napadol aj Parížsku dohodu.