Založ si blog

stasiuk | haličské poviedky

S divokou minulosťou stredoeurópskeho beatnika vstupoval do sveta literatúry až na konci 80. rokov – vtedy, keď mu to bolo dovolené. Vyhranený umelecký jazyk i životný štýl ho však znovu umiestnili na perifériu ukrajinsko-poľsko-slovenského pohraničia, odkiaľ s buddhovským pokojom a ironickým nadhľadom sleduje virvar sveta a panovačnosť i neistotu duší v ňom pobiehajúcich. Andrzej Stasiuk.

Stasiukove texty možno čítať viacerými spôsobmi. Ako ironicko-láskavé správy o ľuďoch, na ktorých zabudla civilizácia (avšak bez jakubiskovského pátosu), ako panoptikum obrazov charakteristických originálnym poetickým jazykom či ako surovú a ostrú, no napriek tomu umelecky kvalitnú reakciu na prenikanie modernej civilizácie niekam, kam nepatrí. Alebo ako všetko dokopy.

Haličské poviedky sú príbehmi ľudí žijúcimi vo svete, v ktorom na nich čas kladie zvláštne nároky – akoby ich nútil nevšímať si ho. Postavy v jeho textoch žijú v paralelných svetoch, v ktorých nemožno odlíšiť minulosť od prítomnosti a v ktorých je budúcnosť prítomná rovnako silne, ako história.

Halič, kraj na ukrajinsko-poľskom pomedzí, sa v pätnástich poviedkach stal univerzom s vlastnými zákonitosťami a pravidlami. Tento jedinečný biorytmus sveta oddeleného od okolitého priestoru nielen geografickou bariérou severovýchodnej časti Karpatského oblúka, ale i mentálnym nastavením postáv.

Bezčasie, v ktorom postavy Stasiukovych príbehov existujú, má jeden zaujímavý dôsledok: redukciu vnútorného prežívania na minimum, zabezpečujúce biologické prežitie a reprodukciu.

Mágia priestoru s vlastnými pravidlami fungovania akoby úplne prirodzene vytvárala prakticky nový biologický druh človeka – oveľa pripútanejšieho k Bohu a zvieraťu.

V podstate konštantným motívom je v poviedkach religiozita. Očistená od nudy noriem inštitucionalizovanej cirkvi operuje v hraniciach úplne prozaických návštev omší v božích stánkoch a permanentných interpretácií naokolo sa dejúcich zázrakov.

Táto „légia vydedencov“ však v žiadnom prípade nie je beletrizovaným ideálom, protipólom našej „špinavej“ civilizácie. Aj tu sú Józek, Wladek, Janek či Kostlivý očarení šmejdom a gýčom, ktoré prichádzajú odniekiaľ zďaleka ako zvestovatelia odlišných spôsobov existencie. Aj tu žijú bigotné stareny, plné predsudkov a žiadostivosti po trblietavých zrkadielkach predávaných pri kolotočoch. Nehovoriac o alkohole, bez ktorého by obraz tohto sveta nebol úplný.

Stasiuk variuje návratnú tému zapadákova plného komických ale aj groteskných postavičiek zaujímavým spôsobom: precízne operuje s drobnokresbou konkrétnej postavy, na ktorú sa nenápadne nabaľujú akési miniatúrne exemplá, ktorými pokrýva širšiu významovú plochu textu. Tieto dve roviny niekedy kooperujú, inokedy sú v konflikte, vždy však určujú tempo a charakter príbehu.

“Po tom, kam míříme, je mi hovno. Zajímá mě jen to, odkud jsme se vzali,” povedal Stasiuk kedysi pre časopis Respekt. Táto fascinácia, posadnutosť minulosťou nehovorí ani tak o ľahostajnosti k tomu, ako to s nami dopadne, ako skôr o tom, že naša determinácia všeľudskou či osobnou históriou je určujúca aj pre to, akí sme teraz a aký je náš potenciál do budúcnosti.

Z tohto pohľadu ani postavy a postavičky Haličských opviedok nežijú v absolútnom časovom vákuu. Celá ich zakorenenosť v konkrétnom mieste a čase súvisí skôr s mentálnym nastavením, ktoré im jednoducho nedovoľuje prekročiť svoje prirodzené “ja”. To bolo formované nespočetnými generáciami v duchu uspokojovania biologických potrieb a očakávania zázrakov.

Stasiuk s nami rozohráva subtílnu partiu plnú komických, tragických a groteskných mikropríbehov v krajine rozpadávajúcich sa židovských a poľských cintorínov, synagóg,  temných lesov, ticha a samoty uprostred izolovanej komunity.

V tejto hre nie sú víťazi ani porazení, pretože tu sa nesúťaží. Nájdeme v nej však plnokrvné postavy prebíjajúce sa svojimi banálnymi životmi s vervou, akú im možno závidieť. Jednoduchosť hrdinov Stasiukových poviedok je vlastne oná jedno-duchosť, ktorou Marcel Strýko a Erik Groch ešte v časoch hlbokého reálneho socializmu spochybnili nároky komplikovanej moderny na človeka.

Svet Haličských poviedok je však aj naším svetom. Banalita, gýč, heroickosť, pátos, determinovanosť biologickým, konzumným i tým zázračným v nás, úporná snaha prežiť. To všetko a ešte čosi navyše je čas od času prikrývané rôznymi ideológiami a spoločensko-ekonomickými poriadkami.

Vietor času zatiaľ odvial všetky takéto pozlátka, a hoci sa “nedá vylúčiť, že nový Jeruzalem je už na ceste”, a kostoly, supermarkety či honosné vily sú naozaj dnešnými “svedectvami dualizmu sveta”, človeku aj tak nakoniec neostáva nič, len ponoriť sa “do reality, v ktorej kategórie cnosti a hriechu sú neurčité, navzájom sa prelínajú, celkom tak ako tma a svetlo pred prvý dňom stvorenia”.

Áno, práve to sme my, vďaka tu a tam sa objavujúcim pozlátkam vlastných projekcií sveta či napriek nim vidíme realitu často len ako ihrisko pre naše túžby a ilúzie. Možno je to však všetko naopak a bizarný fiktívny priestor Stasiukovho Haliča je tomu nášmu (ne)bezpečne podobný.

Už len zistiť, kto z nás je Wladek a kto Maryśka.

actores | totálny nezmysel

25.10.2016

Aj v tejto divadelnej sezóne pokračuje Mestské divadlo Actores v naštudovávaní celosvetovo úspešných hier. Dni v daždi, 39 stupňov, Stanica ZOO i najnovšia komédia Totálny nezmysel už druhý viac »

RR 03 | o kraj (a) ine

09.12.2015

Putovať krajinou znamená vždy zároveň mať pokope telo a myšlienky, hmotu a ducha. Ak je to naozaj, byť tu a teraz je autentickou odpoveďou na prehlbujúcu sa rozpoltenosť moderného človeka. viac »

actores | stanica zoo

23.11.2015

Minulotýždňová druhá premiéra hry Stanica ZOO Mestského divadla Actores priniesla na rožňavské javisko tému až neuveriteľne starú a zároveň neustále aktuálnu. Heroínové peklo detí viac »

Saudi Arabia Writer Killed

Saudská Arábia odmietla vydať Turecku podozrivých v prípade vraždy Chášakdžího

09.12.2018 19:59

O extradíciu sa snažil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

rušeň, vlak, zssk

Ľuďom dochádza s vlakmi trpezlivosť

09.12.2018 18:00

Do svojho cieľa často prichádzajú neskoro. Nestíhajú prípoje ani dohodnuté stretnutia.

Syria, aleppo, chemický útok

OSN obnoví dodávky humanitárnej pomoci do Sýrie

09.12.2018 17:45

Je to prvá cezhraničná zásielka humanitárnej pomoci, odkedy sýrska vláda znovu získala kontrolu nad hlavným hraničným priechodom Nasíb.

donald trump

Donald Trump nesmie zasahovať do francúzskej politiky, bráni sa francúzska vláda

09.12.2018 16:02

Trump uverejnil na Twitteri správy o protivládnych protestoch vo Francúzsku a napadol aj Parížsku dohodu.