Založ si blog

actores | gupka

Mestské divadlo Actores má na svojom konte ďalšiu hru, ktorou boli prekročené lokálne hradby. Výberom témy rovnako ako jej spracovaním znova ponúkli rožňavskému publiku predstavenie, v ktorom sa kladú podstatné otázky.

Dve dejstvá komediálnej tragédie. Alebo tragickej komédie. Faktická nerozhodnuteľnosť otázky žánrovej čistoty býva často vnímaná kriticky, pretože zneisťuje. Postmoderné dúhové amalgámy v umení sú naozaj často len konštruktami odtrhnutými od reality. A dielo, ktorému chýba referencia, ktoré nevypovedá o realite, ale len o sebe samom, nemá šancu byť vnímané inak ako iba excentrické, módne či inak podenkové.

Vasilij Sigarev však správne postrehol, že žánrová nejednoznačnosť musí vychádzať z krvopotnej životnosti témy a charakterov postáv. Inak ostane len umelinou, neduživým konštruktom prikyvujúcim módnemu trendu “divadla pre seba”. Jednoducho, morfológia hry a reality by mala kopírovať rovnaké povrchy.

Gupka, hra v dvoch dejstvách, je hrou nejasných línií manipulácie, obmedzovania, naivity a dobrovoľnej podriadenosti. Všetky tri postavy v sebe skrývajú – v rôznej miere a intenzite – čosi nedopovedaného lebo nevypovedateľného. Nesú si so sebou svoju temnú minulosť, ktorá niekedy až fatalisticky determinuje ich súčasné konanie.

Kým sú na scéne Tamara a Paša sami, doťahujú svoje dialógy do absurdných polôh a obom to veľmi svedčí. Sú prirodzení, presvedčiví, v prvom pláne recepcie utešene komickí. Divákovi je ich vzájomná príťažlivosť jasná, oni sa však zatiaľ ešte prehrýzajú cez múr ostýchavosti a nešikovnosti. A hľadisko sa úprimne baví.

Pod povrchom sa však ozýva čosi, pri čom mrzne úsmev na perách. Prečo je submisívnosť vo vzťahu braná Gupkou ako tá najprirodzenejšia vec? Akou zhodou hrôzostrašných náhod sa mohlo stať, že sa smrťou svojho dieťaťa stala manželovou rukojemníčkou?

Tamara – Gupka je vo svojom akváriu spokojná. Sama pred sebou si ospravedlnila všetko, čo jej akýmkoľvek spôsobom ubližuje, ba čo viac, každú svoju útrapu si interpretuje ako pozitívnu udalosť, zážitok, z ktorého je vlastne dobré sa tešiť. Jej totálna prispôsobivosť dosahuje až absurdné rozmery. Vedomé akceptovanie chlebovej kôrky namiesto cukríka či horúcej cukrovej vody miesto pravého ruského čaju vypovedajú o svete, v ktorom sú len dve kategórie ľudí: tí, ktorí sú predurčení k tomu, aby konzumovali tú verziu skutočnosti, ktorá je im ponúknutá zvonka a tí, ktorí tú skutočnosť tvoria a silou alebo manipulatívne podsúvajú ako jedinú možnú/správnu/spravodlivú.

Prežiť, ustáť tlak vnútorných tráum a bolestí a vonkajších “okolností”, to je prvoradý Gupkin cieľ. Takéto rybie správanie je zárukou istého hmotného štandardu a stability, cenou je rezignovanie na ľudskosť. Dobrovoľné, slobodné vzdanie sa slobody sa stáva spôsobom, ktorým je zaručené zachovanie existencie.

Sigarevovi sa podarilo položiť fundamentálnu otázku: čo je viac? Prežitie človeka za cenu dobrovoľného vzdania sa svojej ľudskosti? Alebo vykročenie do neistoty permanentného riešenia existenciálnych otázok, ktoré človeka začnú sprevádzať vo chvíli, keď urobí krok k chimérickému projektu “ľudského človeka”?

Poznámka o skvelých výkonoch hercov sa môže zdať podliezavá, subjektívnosť hodnotenia je však v umení výsadou – nie nedostatkom. Zážitkovosť (aj) divadelného umenia predpokladá skôr vnorenie sa do vytvoreného sveta ako racionálne odťahovanie sa od neho.

Ale predsa len:

Rušivo v istom zmysle pôsobí postava Leonida, jeho sarkazmus akoby nezapadal do komických prejavov Tamary a Pašu. Od okamihu ironicky vážneho objavenia sa na scéne dômyselne formulovanými replikami s mäkkým akcentom neladí s Pašovou výbušnosťou a Tamarinou váhavou neistotou. Akoby neboli z toho istého príbehu.

Postupne sa však medzi postavami dostavuje určitý súlad, akosi samozrejme sa udeje, že sú všetci uveriteľní. Suverénny Leonidov prejav zrazu dáva zmysel, keď vysvitne, že jeho okamžité ovládnutie celej scény nie je umelé, ale kotví kdesi v dávnej minulosti a dáva vysvetlenie aj samotnému spojeniu s Gupkou.

Pašova rozorvanosť a výbušnosť nakoniec skvelo kontrastuje so zdanlivou “vodnou” nevýraznosťou Tamary a dominantný Leonid im skvelo sekunduje svojimi sarkastickými poznámkami. Expresívny výraz oboch mužských protagonistov teda vôbec nie je samoúčelný – práve prostredníctvom neho vystupuje do popredia Tamara, ktorej submisívnosť tak nadobúda zreteľnú výpovednú hodnotu.

Motív mŕtveho dieťaťa tu paradoxne nefunguje ako katalyzátor odcudzenia, práve naopak. Posilňuje Tamarinu závislosť na Leonidovi. Takéto uchopenie problému je zaujímavé v tom zmysle, že práve odcudzenie a závislosť pôsobia v medziľudských vzťahoch komplementárne.

Absencia happy endu bola na jednej strane prekvapivo neočakávaná (z pohľadu autora týchto riadkov), na strane druhej si len ťažko predstaviť nepatetické finále spravodlivého rozuzlenia nemanželského trojuholníka. Naopak, riešenie na spôsob gréckej tragédie ponúklo divákovi, aby si svoje vlastné prežívanie a do-mýšľanie vzal po odznení posledných viet rozprávača v batohu so sebou.

Utrpenie z následkov voľby vlastnej cesty je asi nekonečné a určenie iných priorít je často vystavené neskrývane prázdnemu moralizovaniu. Alternatíva v podobe prežitia celého života v Platónovej jaskyni však určite nie je dôkazom, že sme ako ľudský rod dospeli.

 

/Pôvodne uverejnené na inforoznava.sk, aktuálne na actores.sk/

21. jún 2009

actores | totálny nezmysel

25.10.2016

Aj v tejto divadelnej sezóne pokračuje Mestské divadlo Actores v naštudovávaní celosvetovo úspešných hier. Dni v daždi, 39 stupňov, Stanica ZOO i najnovšia komédia Totálny nezmysel už druhý viac »

RR 03 | o kraj (a) ine

09.12.2015

Putovať krajinou znamená vždy zároveň mať pokope telo a myšlienky, hmotu a ducha. Ak je to naozaj, byť tu a teraz je autentickou odpoveďou na prehlbujúcu sa rozpoltenosť moderného človeka. viac »

actores | stanica zoo

23.11.2015

Minulotýždňová druhá premiéra hry Stanica ZOO Mestského divadla Actores priniesla na rožňavské javisko tému až neuveriteľne starú a zároveň neustále aktuálnu. Heroínové peklo detí viac »

sonja batova

Zomrela Sonja Baťová, nevesta zakladateľa obuvníckej dynastie Tomáša Baťu

21.02.2018 22:59

Vo veku nedožitých 92 rokov zomrela v nemocnici v kanadskom Toronte v noci na stredu Sonja Baťová.

Boko Haram, Nigéria, Kamerun

Po útoku Boko Haram na školu v Nigérii sú desiatky dievčat nezvestné

21.02.2018 22:57

Stále je pritom nejasné, či školáčky z miesta ušli, alebo ich členovia Boko Haram uniesli.

Dmitrij Peskov

Zákon o reintegrácii Donbasu k plneniu minských dohôd prispeje len málo, vyhlásil Peskov

21.02.2018 21:47

Zákon sa zameriava na "opätovné začlenenie" odštiepeneckých regiónov na východe Ukrajiny, ktoré sú v súčasnosti pod kontrolou separatistov podporovaných Ruskom.

Plyn, Varič, Horák

Poľsko vyhlásilo vojnu plynovodu Nord Stream 2

21.02.2018 21:46

Poľsko sa aktívne snaží zablokovať plynovod Nord Stream 2, ktorým podľa Varšavy Nemecko porušuje princíp diverzifikácie energetických zdrojov.

radokovacs

písanie o tom podstatnom

Štatistiky blogu

Počet článkov: 62
Celková čítanosť: 100731x
Priemerná čítanosť článkov: 1625x

Autor blogu