Založ si blog

tempus art 2013 | dni, ktoré budú hrýzť

Screen shot 2013-09-13 at 12.32.25 AMMať v ani nie dvadsaťtisícovom mestečku medzinárodný divadelný festival, to je veľká vec. Mať ho tu už štvrtýkrát znamená, že sa tu ešte stále – napriek mnohému – oplatí žiť. Alebo potrebujeme ešte nejaký ďalší dôkaz na potvrdenie faktu, že sa čosi dobré jednoducho dá a oplatí zrealizovať?

Od predchádzajúceho festivalu už uplynulo šesť rokov, čo má možno jediný, no – potenciálne – o to podstatnejší pozitívny dôsledok: je pravdepodobné, že hlad po koncentrovanej nádielke kvalitnej divadelnej alternatívy je v meste obrovský. Spolu s niekoľkoročnou systematickou prácou s detským divákom, ktorému sú dlhodobo ponúkané série nedeľných predstavení a priebežným zoznamovaním (sa) toho dospelého s kvalitnými komédiami či drámami v naštudovaní tých najlepších súborov krajiny, je Tempus Art jednoznačnou súčasťou kompaktného umeleckého celku, ktorého presahy z estetických do etických polôh posúvajú výraz “ovplyvňovanie umením” na úroveň komplexnej kultivácie (nielen) rožňavského diváka.

Od štvrtka do nedeľe sa teda môžeme tešiť na výdatnú porciu kvalitného divadelného umenia poprepletaného študentskými filmami, koncertom v Katedrále, výstavou Geometria a geometrizmy v Galérii Baníckeho múzea a hudobnými produkciami.

Naozaj mimoriadnym počinom je zaradenie detských, resp. rodinných predstavení do programu festivalu. Okrem toho, že sme svedkami zaujímavého posunu v chápaní alternatívy, možno túto iniciatívu chápať aj systémovo: cieľavedomé vedenie tunajšieho detského diváka k divadelnému umeniu bude už onedlho zákonite prinášať svoje ovocie – je dobré, keď je im takto, v medzičase, ponúknutý spoločný festivalový priestor na kontakt s “veľkým” divadlom. Štvrtkové dopoludnie tak bude patriť pezinskému Divadlu Piki a Spektakulárnej divadelnej spoločnosti z Rimavskej Soboty, to piatkové zase Cirkusovej škole Juraja Benčíka, klauna z legendárneho Cirque du Soleil. Všetko skúseným a najmä kvalitným súborom, ktoré tento priestor bezpochyby bez zaváhania a s prehľadom obhospodária.

To, čo robí festival Tempus Art v očiach mnohých divákov skutočne originálnym, je odvaha experimentovať. Pred šiestimi rokmi sa na rožňavských javiskách objavila hromadná mužská nahota ostravského Bílého divadla, existenciálna stiesnenosť v kultovom Plote divadla Actores či hra svetla a tieňa v romanticko-melancholickom kuse poľského divadelného zoskupenia Okno. Tento týždeň sa spoločne vydáme na putovanie po uliciach a nádvoriach, aby sme sa pokúsili ohmatať divadlo v jeho karnevalovej podobe. Bolo by trochu povrchné vidieť v tejto stratégii len snahu priblížiť sa k divákovi, inde a inokedy spoľahlivo nivočenému nadmierou kakofonických vzruchov a nesúrodých podnetov bez akejkoľvek umeleckej pridanej hodnoty.

Oveľa zmysluplnejším sa zdá byť to vysvetlenie, ktoré akcentuje ponuku podvoliť sa (pseudo)návratu ku koreňom divadelného kumštu, ktorý sa od svojho zrodu v hlbinách spirituálnych symbolov a mágie a všadeprítomného transcendenta, odohrával výhradne na verejnom priestranstve, uprostred komunity, pred jej očami, ušami, nosmi a ústami. Len s takto prinesenou umeleckou kožou na príslovečný obecný trh sa totiž pred zrakmi a sluchmi prítomných mohli odohrávať scény neopakovateľných výmen energií, vytvárania väzieb a spojení, ktoré “tu a teraz” sprostredkúvali aristotelovsko-platónske obcovanie. Takto možno pristúpiť k actoresáckej šou The Family Bandwagon, k Zázračnému divadelnému automatu s hviezdnym hereckým obsadením, k nadrozmernej Veľkej rodinke martinského Divadelného centra alebo k akcii Tempus piknik so živou hudbou, ktorú si vychutnáme v nedeľu neskoro večer pod holým nebom. Chuťovkou bude temer postmoderný divadelný formát stand-up komédie, ktorému vládne Pavol Seriš. Vyvrcholením by mohol byť – z viacerých dôvodov – nedeľný Historický flašinet spolu s bábkovým divadlom Herkules alebo Dobytie pekla v prevedení Tyjátru Ivana Gontka. Ponúka totiž interesantné prepojenie “detského” rozmeru s tým “pouličným”, láka blízkosťou hravého experimentu k jemnej, nevtieravej edukatívnosti.

Samozrejme, chýbať nebude ani alternatívna klasika. Za pozornosť určite stojí komédia Lappin a Lapinová v podaní KALD DAMU (Katedry alternativního a loutkového divadla Divadelní fakulty Akademie múzických umění), a to nielen preto, že v hre sa ako rekvizita úplne neočakávane objaví… posteľ. Spolu s prezentáciou krátkych dokumentárnych filmov študentov Akadémie umení FDU v Banskej Bystrici kladie pred návštevníkov ďalší inšpiratívny (a možno aj provokujúci) rozmer originality tohto podujatia, založeného na odvahe skúšať to, čo sa vymyká osvedčeným štandardom.

Z Poľska prichádzajúci Teatr jedneho wiersza, maďarskí Ferenc Fehér Company a Kompánia Theatre Studio a zoskupenie divadiel Clipa Theatre z Izraela a rusko-českí Teatr novogo fronta sú zase bezpečnou zárukou všetkého dobrého, čo si pamätáme z predchádzajúceho ročníka festivalu – hľadanie a (ne)nachádzanie zmyslu existencie, silné city a hlboké emócie, ťažké témy a absurdný humor, očisťujúce slzy i smiech, ktorý ostáva ťažiť kdesi hlboko.

S takouto ponukou teda prichádza do rožňavského verejného priestoru divadelný festival Tempus Art. Je tu naozaj veľká pravdepodobnosť, že si ho užijeme naplno, každý po svojom a všetci spoločne tak, že keď budúci pondelok vykročíme do ďalšieho kola našich naoko neumeleckých životov, niečo dobré a pekné v nás znova o troška podrastie. Prečo túto šancu nevyužiť?

 

/Písané pre divadlo Actores v rámci festivalu Tempus Art 2013/

11. september 2013

actores | totálny nezmysel

25.10.2016

Aj v tejto divadelnej sezóne pokračuje Mestské divadlo Actores v naštudovávaní celosvetovo úspešných hier. Dni v daždi, 39 stupňov, Stanica ZOO i najnovšia komédia Totálny nezmysel už druhý viac »

RR 03 | o kraj (a) ine

09.12.2015

Putovať krajinou znamená vždy zároveň mať pokope telo a myšlienky, hmotu a ducha. Ak je to naozaj, byť tu a teraz je autentickou odpoveďou na prehlbujúcu sa rozpoltenosť moderného človeka. viac »

actores | stanica zoo

23.11.2015

Minulotýždňová druhá premiéra hry Stanica ZOO Mestského divadla Actores priniesla na rožňavské javisko tému až neuveriteľne starú a zároveň neustále aktuálnu. Heroínové peklo detí viac »

Trump

Päť výziev Donalda Trumpa

21.01.2017 11:00

Donald Trump si neprebral len kľúče od Bieleho domu. Nemá na pleciach iba osud Ameriky. Je najmocnejší človek na svete, ako sa tradične hovorí prezidentovi USA.

Jammeh

Porazený prezident Gambie potvrdil, že je ochotný odstúpiť

21.01.2017 09:58

Dlhoročný gambijský prezident Yahya Jammeh potvrdil v televíznom príhovore, že je ochotný vzdať sa moci a ukončiť tak politickú krízu, ktorú vyvolalo jeho odmietanie uznať výsledky decembrových prezidentských volieb pre údajné nezrovnalosti.

autobus, Taliansko

Pri nehode autobusu s maďarskými školákmi zomrelo v Taliansku 16 ľudí

21.01.2017 09:38

Piatkovú nehodu autobusu, ktorý prevážal maďarských školákov, neprežilo 16 ľudí. Autobus havaroval pri talianskej Verone.

Taliansko, lavína

Zo zasypaného hotela v Taliansku vytiahli ďalších štyroch preživších

21.01.2017 09:15

Z trosiek lavínou zasypaného hotela v strednom Taliansku záchranári vyslobodili ďalších štyroch živých ľudí, čo zvyšuje počet zachránených na deväť.

radokovacs

písanie o tom podstatnom

Štatistiky blogu

Počet článkov: 62
Celková čítanosť: 82794x
Priemerná čítanosť článkov: 1335x

Autor blogu