Založ si blog

ferenc fehér company | tao te

Screen shot 2013-09-14 at 10.28.19 PMZorganizovať festival alternatívnych divadiel a nemať tam pohybové divadlo, to by nebolo dobré. A venovať sa pohybovému divadlu a nespracovať motív Tao Te ťingu, to by bolo priam neodpustiteľné. Chválabohu, že sa ani s jedným z týchto problémov nemusíme na Tempus Arte potýkať.

Na úvod dvaja muži pojedajúci chlieb. Najprv ostýchavo, nedôverčivo, postupne s čoraz väčšou vášňou a zanietením. Po chvíli sa už ruvú o posledný peceň. Oblečení sú skromne, no najmä nevýrazne. To nie sú postavy zastupujúce rôzne typy ľudských charakterov – to sú zástupcovia ľudského rodu, bytia bez prívlastkov. Spoločné jedenie nie je zvolené samoúčelne, predstavuje potvrdenie čohosi intímnejšieho  po zoznámení či opätovnom stretnutí. Takéto intro je nutné, značkuje sa priestor, pripravený na interakcie.

Snáď nemohla byť zvolená prirodzenejšia forma na vyjadrenie toho dôležitého inšpirovaného Tao Te ťingom, ako je pohyb. Jeho základom je dych, jeho kontrola a ovládanie, práca s rytmom a tempom („Tao rodí jedno / jedno rodí dve / dve rodia tri / tri rodia desaťtisíc vecí / desaťtisíc vecí nesie jin a objíma jang / miešajúc ich v dychu Qi, aby dosiahli harmóniu.“). Tao je Cesta, pôvodne cesta vodného toku, ktorý obmýva okolité brehy, dokonale sa im prispôsobuje a zároveň ich formuje, mení a zároveň sa nechá ovplyvňovať. Kopíruje ďalší zo živlov – zem – aby ju súčasne tvaroval svojím večným pohybom. Tao je zároveň Cesta, ktorá vzniká tým, že sa po nej chodí a ktorá sa vo svete udrží len za predpokladu, že sa po nej putuje.

Reč Tao Te ťingu je nepojmová, neabstraktná, strohá, fragmentárna. Je to to, čo je ešte pred svojím vlastným pomenovaním, „to ešte nepomenované“ a teda nevydelené z celistvého sveta. Sú ňou formulované archetypálne predstavy človeka a jeho konkrétnej skúsenosti so svetom. 

Takto zvolený interpretačný kľúč nám dovoľuje pozrieť sa na predstavenie ako na veľký metaforický obraz fungovania Univerzia, ktoré je predovšetkým kontinuálne, nepredeľované fantasmagorickými počiatkami či poslednými súdmi.

Pohyb a taoizmus sú navzájom prepletené niekoľkými inšpiratívnymi vláknami. Predovšetkým je tu bytostné spojenie s energiou Te, ktorá na nikdy a nikde sa nekončiacej Ceste Tao formuje hmotu tak, ako energia pohybu formuje hmotu svalstva hercov. Potom je tu zaujímavá skutočnosť neexistencie finálneho textu Tao Te ťingu, čo v priestore interpretácie ponúka ideálnu možnosť znova a vždy nanovo prerozprávať svet, každý jeho detail a zároveň seba v ňom rovnako detailne – pohybom. Unikneme tak pasci definitívnosti, konečnosti vysloveného či napísaného slova, ktoré zostáva a už sa nestratí. Pohyb, naopak, je „tu a teraz“, objavuje sa a stráca, plynie ako voda. Je zrozumiteľný, lebo je paradoxný tak akosi nám prirodzene, lebo je pri všetkej svojej neuchopiteľnosti neprehliadnuteľne hmotný, priam antiabstraktný.

Ďalším posunom pri našom interpetačnom putovaní predstavením by mohla byť staroveká čínska komplementárna opozícia jin-jangového modelu Univerza. Práve tu možno sledovať bravúrnu analógiu (mimochodom najpoužívanejší myšlienkový postup v starej Číne) medzi taoistickými predstavami o fungovaní Univerza a poetikou hry. V nej sa herci pohybujú v kruhu, bojujú medzi sebou, narážajú do seba, pomáhajú si, no čo je podstatné, nedokážu na seba nereagovať, nebyť v kontakte, nepôsobiť na seba (komplementárna opozícia jin-jang). Tvoria nerozlučný pár, totalitu bytia, ktorá však v žiadnom prípade nie je homogénna. Vieme rozlíšiť ich individuálne predispozície a náznaky charakterov, dokonca – možno „len“ intuitívne – vnímame oné kontrastné/opozitné bodky z jin-jangového kruhu v ich povahách. 

A mimochodom, to, že hercami sú mužská dvojica, nie je v žiadnom prípade narušením koncepcie jin-jang. Tá totiž primárne nehovorí o genderovom rozlíšení týchto dvoch síl, to sa objavilo až pri neskorších interpretáciách a nepríjemne účelovo zjednodušujúcom prerozprávaní.

Úprimne, boli sme svedkami fyzicky náročného a zároveň ladného a elegantného predstavenia vystavaného na neuveriteľne hlbokom filozofickom základe. Takáto kombinácia má šancu rezonovať dlho a intenzívne. Verím, že ju toto predstavenie dostalo. Zaslúžime si to.

 

/Písané pre divadlo Actores v rámci festivalu Tempus Art

 

 

 

actores | totálny nezmysel

25.10.2016

Aj v tejto divadelnej sezóne pokračuje Mestské divadlo Actores v naštudovávaní celosvetovo úspešných hier. Dni v daždi, 39 stupňov, Stanica ZOO i najnovšia komédia Totálny nezmysel už druhý viac »

RR 03 | o kraj (a) ine

09.12.2015

Putovať krajinou znamená vždy zároveň mať pokope telo a myšlienky, hmotu a ducha. Ak je to naozaj, byť tu a teraz je autentickou odpoveďou na prehlbujúcu sa rozpoltenosť moderného človeka. viac »

actores | stanica zoo

23.11.2015

Minulotýždňová druhá premiéra hry Stanica ZOO Mestského divadla Actores priniesla na rožňavské javisko tému až neuveriteľne starú a zároveň neustále aktuálnu. Heroínové peklo detí viac »

Poľsko, vlajka, zástava, výročie ústavy

Poľský minister obrany trvá na tom, že za haváriou lietadla s Kaczynským bolo Rusko

14.12.2017 21:47

O Macierewiczovi sa v poľskej tlači objavujú informácie, podľa ktorých by mohol byť napojený na ruskú tajnú službu a to, akým smerom vedie vyšetrovanie, by mohlo byť len spravodajskou hrou.

Cesta, cesty, doprava, diaľnica

NDS chystá súťaže na časť obchvatu Prešova a na úsek R2 pri Mýtnej

14.12.2017 20:13

NDS plánuje vyhlásiť už skôr avizované súťaže, prvú do 29. decembra tohto roka a druhú do 31. januára 2018.

ľudia

Konšpirácie na vzostupe. Experti dvíhajú varovný prst

14.12.2017 20:00

Konšpiračnej teórii, že svet ovládajú tajné spolky, ktoré sa usilujú o totalitnú svetovládu, verí čoraz viac ľudí. Darí sa aj iným pochybným myšlienkam.

G20-GERMANY/

Nechceme tu desiatky Saakašviliov, reagoval Putin na možnú kandidatúru Navaľného

14.12.2017 19:40

"Otočte stránku a dospejte už!" odkázal ruský prezident poľskej vláde. Na otázku opozičnej novinárky, ktorá v októbri prežila pokus o atentát, odmietol odpovedať.

radokovacs

písanie o tom podstatnom

Štatistiky blogu

Počet článkov: 62
Celková čítanosť: 97476x
Priemerná čítanosť článkov: 1572x

Autor blogu