Založ si blog

niekoľko poznámok k rožňavským radiálam

Screen shot 2013-11-10 at 5.09.28 PMZatiaľ nie je jasné, či to bolo za odmenu, alebo za trest. Ešte netušíme, čo s tým všetkým urobíme, ako – a či vôbec – budeme schopní spracovať, zvnútorniť celé to kvantum vzruchov, emócií a náznakov interpretácií, ktoré na nás, nepripravených a trochu prekvapených, bez opýtania doliehajú. Tu a teraz je isté len jedno: máme príležitosť konfrontovať sa s čímsi, čo na nás kladie absolútne nároky na potvrdenie autentickej ľudskej bytosti ukrývajúcej sa kdesi v nás.

Kultivovanie umením znamená, že dobrovoľne otrčíme tvár nepokoju. Že neuhneme, že si nič neuľahčíme, že sa prestaneme sami pred sebou ospravedlňovať. Že priestor diskomfortu, vibrujúci vzrušením z neznámeho, začneme osídľovať sebavedomo a zároveň s pokorou. Takéto kultivovanie je porozumením – sebe, druhým i svetu okolo.

Zdanlivo osamotení stojíme v galérii, vystavení komunikácii prichádzajúcej zďaleka a predsa tak blízkej. Stojíme, aby sme sa mohli posunúť, mlčíme, aby sme počuli. Pokúšame sa sami pre seba verbalizovať kódy, unikajúce z obrazov, dekonštruujeme, koľko vládzeme, koľko nám dovolí naša strohá skúsenosť malomešťana. Skusmo ohmatávame ich morfológiu, nesmelo vyškrabávame významy, Význam, kontext. Snažíme sa neublížiť si, neuvedomujúc si dostatočne jasne, že – chválabohu – už niet návratu.

Je to neskutočne ťažké, pretože to, čo tam visí na bielych stenách, kladie permanentný odpor. Vzpiera sa pochopeniu, kladie prekážky na tých doteraz najzvyčajnejších miestach rutiny a predsudkov, rysuje slepé uličky, láka vysvetlením, ktoré už existuje – často tak lákavo blízko.

Netušíme, čo znamená byť jedným koncom v radiále, ale oslňuje nás to “rožňavské”. Vieme, že to sme my, hoc aj zneistení tým, že v tomto kontexte si (zatiaľ?) nevieme nájsť svoje miesto. Sme radi, že sme súčasťou siete – ten pocit, že sa s nami v čomsi počíta, je povznášajúci a fajn – aj keď len matne tušíme, čo všetko to obnáša. Nie sme veľmi zvyknutí postaviť sa nepohode, najmä, ak výsledkom má byť čosi také efemérne a neuchopiteľné, ako “lepší človek”.

Napriek tomu všetkému znova a znova prichádzame, aby sme sa nechali vyrušovať, aby sme sami v sebe nabúravali všetko to samozrejmé, naoko prirodzené, čo nás stabilizuje v nebezpečnom svete. Nechávame čosi nepomenované, aby nás rozhádzalo, aby narušilo existujúce väzby a vzťahy, ktorými sme k sebe navzájom pripútaní. Dovoľujeme, aby v nás vzniklo tvorivé prázdno, v ktorom sa budeme môcť nanovo definovať, usúvzťažniť so svetom i sami so sebou.

Pomaly, takmer nebadane si začíname klásť otázky, pýtame sa, čo to všetko znamená. Táto zvedavosť bolí, lebo kope, bez ľútosti a zmilovania. V istom momente, možno vtedy, keď to čakáme najmenej, alebo – a vtedy je to zaujímavejšie – keď to nečakáme vôbec, sa nám pred očami začnú vynárať texty interpretácií, zatiaľ ako zhluky, neuchopiteľné mraky zastierajúce viditeľné a odkrývajúce to, čo je pod ním. Zneistieme, čosi také prekračuje rozkoš zážitku, v ktorom sme komfortne oddychovali doteraz. Pohodlie lacnej ľudovej postmoderny je zrazu pritesné, nestačí urputnému tlaku zvedavosti z objavovania radikálne nového.

Túžba interpretovať sa neobjavuje náhodou, nie je dielom božím ani náhodným. Vyrastá zo zmyslového zaujatia, zo vzrušeného prekvapenia z neočakávanej línie, farby, hry svetla a tieňa, z nepredpokladaného tvaru, z kompozície, ktorá rozrušuje samozrejmé usporiadanie vecí okolo nás. V tom najintímnejšom vnútri zrazu balansujeme medzi estetickým a etickým, znova sa začudovane pýtajúc, čo to má všetko znamenať. Inštinktívne vibrujeme medzi odporom k agitke a strachom pred prázdnom hermetizmu, intuitívne našľapujeme smerom k tomu, čo opatrne tušíme ako priestor porozumenia.

Produktívne pýtanie sa neprestáva, hoci by sme to možno aj chceli. Únava je priam neuveriteľná, vôľa ochabuje, predsa len, sme tu noví. Boli sme vylákaní do verejného priestoru, v ktorom niet miesta pre schovávanie sa. Fyzická blízkosť rovnako podvedených nám nedovoľuje jednoducho ujsť do bezpečia fóbií, škatuliek a klišé, ktoré nám doteraz poskytovali také príjemné teplo nespochybňujúceho nemyslenia. Ostávame stáť, vyzlečení zo svojich predsudkov, naoko bezbranní. Nič naokolo nie je isté, prednastavené, všetko dôležité sa má sformulovať v našich mysliach. Nie sme pripravení, možno preto o trochu viac autentickí vo svojej počiatočnej bezmocnosti. A potom, zrazu, interpretujeme. Zvnútorňujeme univerzálne kódy, ktoré k nám akoby zázrakom prehovárajú rečou, ktorej rozumieme.

Týmto dotýkaním sa umenia sceľujeme svet, kompletizujeme ho do zmysluplnej a teda použiteľnej podoby, do tvaru, v ktorom sa cítime ako doma. Zmysel dáva najmä jeho čitateľnosť, pretože už nie je stavom diktovaným zvonka, ale procesom permanentne sa vytvárajúcim v komunikácii.

Sme na ceste radiály, nie však ako bezcieľene sa tackajúci tuláci či turisti konzumujúci jednorozmerné obsahy v tých najatraktívnejších obaloch, ale ako pútnici so zvedavou dôverou poznávajúci centrum i perifériu. Dostávame sa do priestoru mimo dobra a zla, pretože v umení niet miesta pre morálku. Sme však (možno práve preto) v camusovskej službe pravde a slobode. A to je to, na čom naozaj záleží.

 

 

foto: Dávid Baffi – Bez názvu

/všetko dôležité o sérii výstav v rámci projektu Rožňavské radiály nájdete na facebooku/

 

actores | totálny nezmysel

25.10.2016

Aj v tejto divadelnej sezóne pokračuje Mestské divadlo Actores v naštudovávaní celosvetovo úspešných hier. Dni v daždi, 39 stupňov, Stanica ZOO i najnovšia komédia Totálny nezmysel už druhý viac »

RR 03 | o kraj (a) ine

09.12.2015

Putovať krajinou znamená vždy zároveň mať pokope telo a myšlienky, hmotu a ducha. Ak je to naozaj, byť tu a teraz je autentickou odpoveďou na prehlbujúcu sa rozpoltenosť moderného človeka. viac »

actores | stanica zoo

23.11.2015

Minulotýždňová druhá premiéra hry Stanica ZOO Mestského divadla Actores priniesla na rožňavské javisko tému až neuveriteľne starú a zároveň neustále aktuálnu. Heroínové peklo detí viac »

Česko Rusko diplomati vyhostenie premiér Babiš

Úrad rozhodol o Babišovom konflikte záujmov, premiér sa odvolá

23.01.2019 19:18

Podľa Transparency International Babiš stále ovláda médiá patriace v minulosti pod koncern Agrofert, čím porušuje zákon o konflikte záujmov.

Audi RS4 Avant - 2017

V Audi Hungaria v Győri vyhlásili týždňový štrajk

23.01.2019 19:16

Nezávislý odborový zväz Audi Hungaria vyhlásil týždňový štrajk v spoločnosti Audi Hungaria v severomaďarskom Györi so začiatkom vo štvrtok o 06.00 h.

komunálne voľby 2018

ÚS vyhlásil za neplatné voľby poslancov v obci Lipovec

23.01.2019 19:12

Ústavný súd vyhovel aj sťažovateľom z Bunkoviec a Starej Myjavy.

Brexit

Brexit: Mayová neustupuje

23.01.2019 19:00

Rozuzlenie sporu medzi britskou vládou a parlamentom o podobu brexitu stále nie je na obzore.