Založ si blog

oleg pogodin | domov

Screen shot 2013-12-27 at 8.59.14 AMRuská dráma Domov je prekvapujúco viacvrstevnatý film o rozvetvenej rodine, ktorá sa po mnohých rokoch stretáva na oslavách stých narodenín starého otca v úplnej zostave. Každý z nich v sebe po celé tie roky hromadil a niesol svoju vlastnú temnú minulosť, svoje hriechy a zlyhania, ktoré si so sebou prináša na oslavu.

Film je temný na ten najlepší westernovský spôsob, napätie sa nebadane hromadí s príchodom každého ďalšieho člena rodiny, narastá s každým dialógom odkrývajúcim zložitú pavučinu vzťahov v patriarchálnej rodine. Nádherné obrazy ruskej stepi kontrastujú s ponurou atmosférou plnou tajomstva v usadlosti.

Pred výborne natočenou záverečnou akčnou scénou prišli chvíle až kusturicovsky vyšperkovaných absurdne vtipných dialógov o Rusku a latrínach, režisérsky skvele poňatou ponukou divákovi na posledný nádych pred apokalypsou. Celý film je zostrihaný tak, aby divák ostal v strehu, aby nepoľavoval v pozornosti. Dávkovanie poetických, vizuálne atraktívnych obrazov, konverzačných prestreliek a akcie plnej explicitného či tušeného násilia je primerané a uveriteľné, čo robí z filmu naozajstný zážitok.

Zaujímavé sú presahy do ruských/sovietskych reálií, ktoré sa často objavujú len sprostredkovane, ako naoko nepodstatné poznámky. Práve ony však vytvárajú plnokrvnú atmosféru osudovosti, ktorú akoby mali niektoré postavy vpísanú priamo do tvárí. 

Domov v podstate nemá kladného hrdinu, drvivá väčšina postáv je poznačená svojou vlastnou minulosťou, v ktorej nejakým spôsobom zlyhali. Napriek tomu sú nám temer všetci svojím spôsobom sympatickí, prinajhoršom v nás vzbudzujú láskavé posmešky. Biblický motív pomalého no nezastaviteľného mletia božích mlynov je tu aplikovaný do dôsledkov. Tie sledujeme až do excelentného a prekvapujúco nečakaného záveru, ktorý by si tipol len málokto. Plne však korešponduje s osvedčenou stratégiou štandardných akčných filmov, v ktorých prežije len ten, kto je bez viny – teda deti a tí, ktorí od začiatku dávajú najavo, že do schémy zločinu a odplaty nepatria. 

Zaujímavým dramatickým oblúkom je v tejto súvislosti motív lovu vlka, ktorým sa príbeh začína (spolovice úspešne), kým na konci je tým loveným vlkom práve najstarší zo synov Viktor. Práve on bol tým, kto za sebou k rodine priviedol nájomných zabijakov. Symbol vlka odkazuje na nespútanú voľnosť našinca v nekonečných ruských stepiach, v ktorých ten, kto je tam doma, zažíva okrem slobody zároveň aj neprekročiteľnú pripútanosť k zemi. Nemusí to však byť nutne spojenie sedliaka s pôdou, v prípade Šamanovovcov je to napríklad spoločné temné tajomstvo, ktoré rodinu spútava nezmazateľnou vinou kolujúcou v rovnakej krvi.

Absolútne geniálnou je scéna tesne pred epickým akčným finále, v ktorej sa Viktor zastaví uprostred izby a vetrí všetkými zmyslami, zatiaľ čo elitní zabijaci nehlučne sťahujú obruč okolo rodinnej usadlosti. Je to predzvesť fyzického konca drvivej väčšiny rodiny, no zároveň je to aj metafora zániku tradičnej patriarchálnej rodiny. Takéto usporiadanie je viditeľné v detailoch počas celého filmu, graduje však v scénach prejavenej spurnosti najmladšieho syna starého Šamanovova. 

Domov je film s neskutočnou dynamikou, všetkého je tam akurát, všetko do seba zapadá a navzájom sa potrebuje. Je to film o návrate domov, kde sa musí – možno osudovo – ukončiť cyklus viny, trestu, odplaty a odpustenia. Tento návrat je však zároveň aj vykúpením, pretože (aj keď selektívne) ponúka možnosť úniku. Napätie medzi túžbou po návrate do nemenného bezčasia a tekutou realitou, v ktorej už nič nie je také, aké to členovia rodiny kedysi zanechali. A možno predsa len: to, čo ich pred mnohými rokmi dalo do pohybu, ich po návrate počkalo – avšak len preto, aby čosi ďalšie mohlo plynúť do budúcnosti.

Svorka bola rozprášená, vlk zastrelený. Samica sa však ďalej túla po zvlnených stepiach a sliedi za korisťou.

……….

Všetko dôležité o filme, vrátane traileru, nájdete na stránke distribútora.

actores | totálny nezmysel

25.10.2016

Aj v tejto divadelnej sezóne pokračuje Mestské divadlo Actores v naštudovávaní celosvetovo úspešných hier. Dni v daždi, 39 stupňov, Stanica ZOO i najnovšia komédia Totálny nezmysel už druhý viac »

RR 03 | o kraj (a) ine

09.12.2015

Putovať krajinou znamená vždy zároveň mať pokope telo a myšlienky, hmotu a ducha. Ak je to naozaj, byť tu a teraz je autentickou odpoveďou na prehlbujúcu sa rozpoltenosť moderného človeka. viac »

actores | stanica zoo

23.11.2015

Minulotýždňová druhá premiéra hry Stanica ZOO Mestského divadla Actores priniesla na rožňavské javisko tému až neuveriteľne starú a zároveň neustále aktuálnu. Heroínové peklo detí viac »

erdogan

Turecká vláda chce opäť predĺžiť výnimočný stav

16.10.2017 22:49

Výnimočný stav v krajine platí od vlaňajšieho pokusu o vojenský prevrat, v Turecku odvtedy zatkli zhruba 50 tisíc ľudí.

Trump

Sú to falošné správy, komentuje Trump informácie o sexuálnom obťažovaní

16.10.2017 22:49

Trumpa obvinilo zo sexuálneho obťažovania už pätnásť žien. Jeho exmanželka ho obvinila aj zo znásilnenia, neskôr však toto obvinenie stiahla.

Merkelová, nemecké voľby

Merkelová predpokladá, že koaličné rokovania budú dlhé

16.10.2017 21:34

Najpravdepodobnejším scenárom je vytvorenie koaličnej vlády CDU/CSU, FDP a Zelených. Hoci všetky tri subjekty sú súčasťou nemeckej politiky už desaťročia, v takejto kombinácii sa ešte v kabinete nikdy nestretli.

Maroko, klimatická konferencia

Slovensko zvolili do Rady OSN pre ľudské práva

16.10.2017 20:52

Slovensko v Rade OSN pre ľudské práva už v minulosti pôsobilo, a to v rokoch 2008 – 2011.

radokovacs

písanie o tom podstatnom

Štatistiky blogu

Počet článkov: 62
Celková čítanosť: 93891x
Priemerná čítanosť článkov: 1514x

Autor blogu